2018 Český Krumlov
Poslední prodloužený květnový víkend jsme strávili v útulném Pensionu Marie v centru Českého Krumlova. Z penzionu jsme pak podnikali cesty za objevováním tohoto krásného města, které jsem dosud znal jen z vodáckých výprav.
Vynechat jsme nemohli hrad a zámek Český Krumlov, který je po Pražském hradě druhý nejrozsáhlejší zámecký areál v ČR. Zámecký komplex je členěn na pět nádvoří, které tvoří několik větších celků:
- Dolní hrad – nejpůvodnější část hradu, tzv. Hrádek s dominující věží.
- Horní hrad – hlavní část zámeckého areálu obklopující III. a IV. nádvoří.
- Plášťový most – několikaposchoďové přemostění Jelení zahrady spojující zámek, barokní divadlo a zámeckou zahradu z roku 1764.
- Zámecké barokní divadlo – jedno z mála dochovaných barokních divadel na světě z roku 1681.
- Letní a Zimní jízdárna.
- Zámecká zahrada – založena v 2. polovině 16. století, dlouhá 700 m, o celkové rozloze 10 ha.
Největší a nejstarší kostel je kostel svatého Víta ze 13. století. Jde o pozoruhodné pohřebiště významných českých rodin, a to včetně Rožmberků a Schwarzenbergů.
Dominantou náměstí Svornosti je kašna a morový mariánský sloup se sochou Panny Marie Immaculaty a osmi světci, patrony města a ochránci proti moru. Barokní sochařská výzdoba sloupu je dílem pražského sochaře Matěje Václava Jakela z l. 1714 - 1716.
Pro turisty nabízí Český Krumlov mimo historických památek a kulturních zajímavostí i vyhlídkovou plavbu na voru a půjčovnu různých plavidel, která ovšem ne každý zvládá.