Jdi na obsah Jdi na menu
 


1996 Velká Británie - Skotsko

Cílem mé první cesty na Britské ostrovy byl sever Skotska, nicméně po přistání v Ramsgate nebylo možné, nezastavit se v Londýně. Zde jsem konečně na vlastní oči spatřil známá místa v centru města - Houses of Parliament s věží Big Ben, Westminster Abbey, Buckingham Palace, 10 Downing Street, Trafalgar Square, Horse Guards Parade, Piccadilly Circus, Oxford Street, Hyde Park a mnoho dalších. Konečně jsem se také setkal s dcerou Barborou, která v té době žila severně od Londýna ve městě Peterborough.

Po krátkém setkání jsme zamíříli na sever do Edinburghu s malou zastávkou v přístavu Scarborough a pozdě večer v univerzitním městě Durhamu.

Hlavní město Skotska nabízí mnoho zajímavostí, edinburským hradem počínaje, přes Royal Mile, která jej spojuje s Holyroodhouse. Tento palác je často používán jako královská rezidence. Za zmínku stojí určitě i John Knox's House a Scott Monument. Před odjezdem jsme se ještě vyšplhali na Arturovo sedlo, z něhož je panoramatický výhled na město.

Další tři dny jsme se ubylovali v karavanovém kempu poblíž města Fort William. Odtud jsme pak podnikali cesty do blízkého i vzdálenějšího okolí. Mezi ně patřil výstup na Ben Nevis (nejvyšší horu Británie - 1344 m), spojený s návštěvou stejnojmenné palírny na úpatí hory, výlet k Lochnesskému jezeru a do města Inverness. Stačili jsme ještě zajet na Ostrov Skye, zastavit se přístavním městě Oban i s jeho mořským akváriem plným žraloků a rejnoků a byl pomalu čas na návrat.

Cestou na jih jsme ještě udělali odpoledne malou přestávku v Jezerní oblasti (Lake District) v městečku Keswick s jeho budovami z břidlice.

Ráno jsme se krátce zastavili v královském městě Stirling a pak až v Doveru a dále lodí do Calais.

Scotland the Brave